Sękacz – zrób go sam!


26 listopada 2018

Wycieczka zawodoznawcza to jedna z wielu form realnego spotkania z zawodem i poznania jego specyfiki oraz możliwości wykorzystania. Przedsiębiorczość ludzi nie zna granic, a sposoby wykorzystania swojej wiedzy i umiejętności mogliśmy zobaczyć podczas wycieczki zawodoznawczej do Stowarzyszenia „Żytkiejmska Struga”.

23 listopada br. Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Ełku zorganizowało wycieczkę zawodoznawczą do Stowarzyszenia „Żytkiejmska Struga”. Główną ideą spotkania było przedstawienie młodzieży, w jaki sposób można wykorzystać zawód, specjalność w swojej dalszej karierze zawodowej. Do tego przedsięwzięcia zaprosiliśmy młodzież Zespołu Szkół nr 6 w Ełku o profilu cukiernik i kucharz. Młodzi ludzie mieli okazję poznać tajniki wypiekania sękacza – jednej z wielu działalności jakimi zajmują się członkowie Stowarzyszenia. Celem wycieczki było poznanie regionalnych wypieków pieczonych tradycyjną metodą, poznanie tradycji rodzinnych związanych z wypiekiem sękacza, jego historii oraz nabycie nowej wiedzy i umiejętności.

Młodzież poza wysłuchaniem historii wypieków, wzięła także aktywny udział w jego przygotowaniu i pieczeniu. Taka forma warsztatów pozwoliła zainteresowanym dowiedzieć się: co to jest właściwie ten sękacz? jak się go robi? jakich produktów używa się do jego produkcji? ile czasu trwa pieczenie sękacza? a także dlaczego używamy pieca opalanego drewnem, a nie grzałkami elektrycznymi? Była to świetna okazja do poznania działalności Stowarzyszenia i możliwości jego rozwoju na lokalnym rynku. Ponadto podczas spotkania dowiedzieliśmy się o przedsiębiorczym podejściu założycieli Stowarzyszenia i rozwijaniu tej działalności poprzez sprzedaż wytwarzanych produktów. Pokazało to młodzieży, jak wykorzystać wybrany przez siebie zawód i jak można dostosować go do potrzeb rynku pracy.

Wycieczka zawodowznawcza została zorganizowana w ramach utrzymania rezultatów projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy” i odbyła się dzięki zaangażowaniu pracowników MCK OHP w Ełku oraz uprzejmości Stowarzyszenia „Żytkiejmska Struga”.