Droga do kariery


27 września 2019

W Młodzieżowym Centrum Kariery OHP w Braniewie dobiegły końca kursy zawodowe realizowane w ramach projektu „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI”. Młodzi ludzie zdobyli wiedzę i umiejętności w zawodach: sprzedawca-fakturzysta-magazynier, kelner-barman-barista oraz kucharz I i II stopnia. W wyborze szkoleń pomógł doradca zawodowy, który określił predyspozycje zawodowe uczestników projektu oraz potrzeby lokalnego rynku pracy.

Zajęcia składały się z części teoretycznej i praktycznej. Kelnerzy, barmani i bariści uczyli się m.in. towaroznawstwa, organizacji i techniki obsługi klienta, profesjonalnego nakrywania stołu, zasad komponowania napojów mieszanych i koktajli (mixologii), sztuki rysowania mlekiem (Latte art.), przygotowania i serwowania kaw oraz techniki poprawnego spieniania mleka. Młodzież nabyła też umiejętności związane z obsługą kas fiskalnych i terminala płatniczego.

Sprzedawcy-fakturzyści-magazynierzy poznali zagadnienia związane m.in. z organizacją pracy, towaroznawstwem, profesjonalną obsługą klienta, dokumentacją i podstawowymi obliczeniami sklepowymi, obsługą komputera oraz programów komputerowych najczęściej stosowanych w handlu (Subiekt, Symfonia Handel Premium, Symfonia Faktura Premium). Zajmowali się fakturowaniem ręcznym oraz komputerowym. Poznali też techniki skutecznej sprzedaży.

Kucharze z kolei uczyli się sporządzania dań oraz poznawali potrawy kuchni regionalnej i narodowej. Dodatkowo nabyli umiejętności związane z obsługą kas fiskalnych i terminala płatniczego.

Kolejnym etapem projektu „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI” będą 3-miesięczne staże zawodowe, które pozwolą zdobyć nowe umiejętności, poznać specyfikę pracy w konkretnych zawodach oraz nabyć dodatkowe kompetencje i doświadczenie zawodowe.

Projekt realizowany jest w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych