Inwestycja w młodzież w Hufcu Pracy w Ostródzie


5 kwietnia 2017

4 kwietnia br. rozpoczęły się zajęcia w ramach projektu ,,Inwestycja w przyszłość 3″ współfinansowanego ze środków europejskich w ramach programu Erasmus+. Spotkania odbywają się w świetlicy środowiskowej Hufca Pracy w Ostródzie. W projekcie bierze udział 10 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Staszica i Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostródzie, kształcących się w zawodach mechanik pojazdów samochodowych i fryzjer. Głównym założeniem projektu jest odbycie trzytygodniowego stażu zawodowego u hiszpańskich pracodawców.

Młodzież chcąc zdobyć praktyczne doświadczenie zawodowe za granicą, weźmie udział w intensywnym kursie języka hiszpańskiego, którego znajomość okaże się niezbędna w kontaktach z pracodawcami, współpracownikami i klientami. Uczestnicy projektu mając tego świadomość są bardzo zmotywowani i zaangażowani w naukę języka.

– Widać duże zainteresowanie wśród młodzieży udziałem w projekcie – mówi Teresa Wojtowicz, Komendant Hufca Pracy w Ostródzie. – Dzięki niemu będą mieli ułatwiony start życiowy i zawodowy.

Pierwsi beneficjenci, którzy rozpoczęli zajęcia z języka hiszpańskiego i z doradcą zawodowym zgodnie przyznali, iż dokonali słusznego wyboru, pomimo że język hiszpański nie jest łatwy.

– Zajęcia w których uczestniczę są bardzo przydatne – podkreśla Monika, jedna z beneficjentek. – Skorzystałam z oferty Ochotniczych Hufców Pracy, ponieważ uważam, że oferta jest bardzo atrakcyjna. Wyjazd do Ubedy w Hiszpanii na trzy tygodnie, zdobycie dodatkowych umiejętności, porównanie pracy w tym kraju z Polską są nieodpłatne. A więc więcej zyskuję niż tracę.

Zagraniczny staż zawodowy pod okiem hiszpańskich pracodawców stanowi bezcenną okazję do zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności. Ponadto obok kompetencji zawodowych podczas zagranicznych praktyk młodzież w naturalny sposób doskonali swoje umiejętności językowe, na co dzień współpracując z obcojęzycznym zespołem. W czasie stażu nie zabraknie także okazji do zwiedzania i kontaktu z odmienną od naszej kulturą. Pobyt zagranicą, praca w nowym środowisku, czy chociażby konieczność samodzielnego dotarcia do firmy w której odbywany jest staż niezwykle pozytywnie wpływa na kompetencje społeczne młodzieży, jej umiejętność adaptacji do nowych miejsc i sytuacji. Wszystko to przyczynia się do wszechstronnego rozwoju oraz zwiększenia atrakcyjności uczestników tego typu projektów na rynku pracy, a w konsekwencji znalezienia satysfakcjonującego zatrudnienia po zakończeniu nauki.