Podbij branżę IT


23 sierpnia 2021

Chcesz pracować w branży IT, ale nie masz doświadczenia i boisz się, że nauka programowania może być dla Ciebie zbyt skomplikowana? Nie rezygnuj ze swoich planów. Furtką do kariery w tej branży może być stanowisko testera oprogramowania. To świetna alternatywa dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nowymi technologiami. Jak się okazuje, to zawód którego możesz nauczyć się samodzielnie, a sama nauka wcale nie jest trudna. Sprawdź, na czym polega praca testera i jak nim zostać?

Dynamiczny postęp technologiczny spowodował, że branża IT odgrywa ważną rolę w życiu każdego z nas. Firmy prześcigają się w tworzeniu nowych aplikacji, technologii i rozwiązań. By utrzymać się na rynku, przedsiębiorstwa muszą zapewnić najwyższą jakość swoich produktów, koncentrując się na przydatności, intuicyjności i niezawodności oprogramowania. Aby takie było, trzeba je najpierw sprawdzić i przeanalizować. W tym celu zatrudnia się testerów oprogramowania.

Głównym zadaniem testera jest sprawdzenie poprawności działania danego produktu. Zazwyczaj są to aplikacje mobilne dostępne na komputerach, smartfonach i tabletach, strony internetowe, ale również pralki automatyczne, inteligentne lodówki, a nawet smartwatche. Tester to osoba, która wychwytuje błędy i usterki, ale ich nie usuwa. Tym zajmują się już programiści.

Można wyróżnić dwa rodzaje testerów:

  • Tester manualny, który ręcznie przeklikuje kolejne strony, elementy systemu i ocenia, czy wszystkie funkcje danego produktu działają prawidłowo i efektywnie. Wielu początkujących testerów zaczyna właśnie od testów manualnych, bo nie wymaga to znajomości języków programowania i korzystania ze skomplikowanych narzędzi.
  • Tester automatyczny, zajmuje się pisaniem programów, które automatyzują testowanie manualne. Taki program przetestuje oprogramowanie za nas, sprawdzi jego jakość oraz zaraportuje ewentualne błędy. W tym przypadku wymagana jest znajomości języków programowania Javy, SQL, PHP lub Ruby.

Cechy dobrego testera

Tester oprogramowania nie musi mieć ukończonych studiów informatycznych. Aby odnieść sukces w tym zawodzie kluczowe są kwalifikacje miękkie: cierpliwość, dokładność, kreatywność, spostrzegawczość, umiejętność analitycznego myślenia. W pracy testera bardzo ważna jest też umiejętność pracy w zespole i komunikatywność.

Jak przygotować się do zawodu testera oprogramowania?

Zacznij od zdobycia informacji na temat zawodu. Możesz to zrobić np. oglądając webinary i tutoriale na YouTube. Warto zajrzeć na kanały Kodilla.com, Testerzy.pl, Testuj.pl.

Dołącz do grup na Facebooku zrzeszających testerów oprogramowania:

Weź udział w spotkaniach branżowych, dzięki którym lepiej poznasz specyfikę pracy. Obecność na konferencjach to świetna okazja do poznania nowinek technologicznych, rozmowy z doświadczonymi testerami oraz budowania sieci kontaktów. Do najbardziej znanych polskich wydarzeń związanych z testowaniem należą:

Solidną podstawę teoretyczną znajdziesz też w książkach branżowych. Pamiętaj jednak, że branża IT stale się zmienia, dlatego lektura musi być aktualna. Dobrym pomysłem na start będzie książka Radosława Smilgina „Zawód tester”.

A gdzie szukać pracy?

Śledź wpisy na wspomnianych wcześniej grupach na Facebooku. Znajdziesz tam sporo ofert pracy dla testerów bez doświadczenia. Źródłem ofert pracy są też portale ogłoszeniowe:

By ułatwić sobie poszukiwanie pracy na stanowisku testera oprogramowania, warto zdobyć certyfikat ISTQB (International Software Testing Quality Board). Jest to rozpoznawalny na całym świecie certyfikat potwierdzający znajomość podstawowych zagadnień testerskich, co zwiększy twoją atrakcyjność na rynku pracy.

Ile zarabia tester oprogramowania?

Praca w branży IT kusi zarobkami. Według portalu pracuj.pl średnia pensja testera oprogramowania wynosi obecnie ok. 7900 zł brutto. Wynagrodzenia testerów oprogramowania różnią się w zależności od doświadczenia w zawodzie, stażu pracy i rodzaju wykonywanych testów. Przyjmuję się, że tester automatyczny zarabia ok. 1000 zł więcej niż tester manualny.

 

Źródła:

www.pracuj.pl/

www.kodilla.com/pl/blog

www.jakzostactesterem.pl