Rękodzieło w szkole


28 listopada 2019

„Creative beading” to nazwa projektu zainicjowanego przez grupę „Dream Team” działającą przy Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Mrągowie, którego celem było wymiana umiejętności i doświadczeń w zakresie sztuki rękodzielniczej.

Młodzież z Rumunii, Estonii, Litwy i Polski przez tydzień poznawała tajniki rękodzielnictwa, w szczególności techniki wykonywania biżuterii, takie jak beading 3D, szydełkowanie oraz na krośnie. Motywem przewodnim i inspiracją dla tworzonej biżuterii były lokalne, regionalne oraz narodowe symbole i wzory, a także charakterystyczne dla danego kraju kolory.

27 listopada odbyło się spotkanie upowszechniające rezultaty projektu, w którym wzięli udział uczestnicy OSiW OHP w Mrągowie oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Rusi/Filia w Bartągu. Podczas spotkania zorganizowano wystawę wykonanych podczas projektu naszyjników, kolczyków, bransoletek, broszek i breloczków. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach tworzenia biżuterii.

Zajęcia rozbudziły wyobraźnię małych artystów, rozwinęły zdolności manualne, pozwoliły poznać nowe techniki, a także były okazją do odkrycia w sobie pasji i talentów. Spotkanie stanowiło również zachętę do udziału w inicjatywach doskonalących umiejętności.