Zainwestowali w przyszłość


19 listopada 2021

To były trzy intensywne tygodnie, których długo nie zapomną. Podopieczni Ochotniczych Hufców Pracy opowiedzieli o doświadczeniach zdobytych podczas pobytu w Hiszpanii. 17 listopada br. odbyło się uroczyste podsumowanie dwóch tur projektu „Inwestycja w przyszłość – drogą do kariery”, w którym uczestniczyli podopieczni Hufca Pracy w Elblągu. Młodzież przebywała w Ubedzie i Maladze, odbywając staże zawodowe w miejscowych warsztatach samochodowych i salonach fryzjerskich.

W trakcie spotkania uczestnicy podzielili się swoimi wspomnieniami z zakładów pracy, lekcji języka hiszpańskiego i wycieczek. Zdaniem młodzieży udział w projekcie wpłynął na chęć zdobywania i podwyższania swoich kwalifikacji zawodowych oraz wzmocnił motywację do dalszej nauki zawodu. Podkreślają, że wyjazd był udany pod wieloma względami.

„Najbardziej zaskoczyła mnie otwartość hiszpańskich pracodawców. Mieli do nas zaufanie. Już pierwszego dnia praktyk farbowałam włosy klientce. To były trzy tygodnie solidnej, ale też bardzo inspirującej pracy, bo fryzjerstwo w Hiszpanii jest zupełnie inne niż w Polsce. Tam inaczej trzyma się nawet suszarkę do włosów”- mówi jedna z uczestniczek projektu.

„Do Ubedy wyjechaliśmy razem z grupą z Olsztyna. Mimo, że nie znaliśmy się wcześniej, to już będąc w samolocie stworzyliśmy zgrany zespół. Bardzo się wszyscy zżyliśmy. To były tylko trzy tygodnie, a mamy wrażenie jakbyśmy znali się od zawsze. W każdej sytuacji mogliśmy na siebie liczyć. Ogromnym wsparciem były też nasze panie opiekunki, pani Sylwia i pani Dorota. Pod koniec pobytu w Hiszpanii, zorganizowaliśmy dla pani Sylwii urodzinową niespodziankę. Był tort, prezenty i morze łez, bo wszyscy się bardzo wzruszyliśmy. Teraz planujemy kolejne wspólne spotkania, już w Polsce” – dodaje kolejna uczestniczka projektu.

Po części oficjalnej, młodzi mechanicy i fryzjerzy otrzymali certyfikaty Europass – Mobilność i szereg innych dokumentów potwierdzających nabyte umiejętności i kwalifikacje. W uroczystości wzięła udział również grupa uczestników projektu „Inwestycja w przyszłość – zawodowy Start-Up, która już 28 listopada br. wyruszy na staż zawodowy do Ubedy. Spotkanie z przedstawicielami Warmińsko-Mazurskiej Wojewódzkiej Komendy OHP było okazją do podpisania umów stażowych oraz zapoznania się ze szczegółami organizacyjnymi wyjazdu.

Projekt „Inwestycja w przyszłość – drogą do kariery” realizowany jest w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt „Inwestycja w przyszłość – Zawodowy Start-Up” realizowany jest w ramach programu Erasmus+ współfinasowanego ze środków europejskich.