Sprawny w zawodzie murarz-tynkarz i stolarz


19 maja 2017

Od 15 do 18 maja w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Pasłęku odbywał się ogólnopolski konkurs „Sprawny w zawodzie-bezpieczny w pracy” w zawodach stolarza i murarza-tynkarza, który już po raz czwarty zorganizowały wspólnie Komenda Główna OHP i Warmińsko-Mazurska Wojewódzka Komenda OHP.

Czternaście dwuosobowych zespołów stolarzy oraz dwanaście zespołów murarzy-tynkarzy ze wszystkich Wojewódzkich Komend OHP przystąpiło 16 maja do testu z wiedzy teoretycznej, po którym rozpoczął się egzamin praktyczny, oceniany przez mistrzów zawodów: Władysława Kozija – mistrza w zawodzie murarza-tynkarza oraz Stanisława Pomarańskiego – mistrza w zawodzie stolarza. Obaj członkowie komisji, po zakończeniu zadań praktycznych, wysoko ocenili poziom wiedzy i umiejętności prezentowany przez rywalizujące ze sobą drużyny.

Organizatorzy zadbali o to, aby stworzyć uczestnikom konkursu jak najlepsze warunki do zaprezentowania swoich umiejętności praktycznych dlatego zespoły zostały podzielone na grupy. W czasie, gdy część zawodników wykonywała swoje zadanie egzaminacyjne, pozostali korzystali z zaplanowanej przez gospodarzy rekreacji (zwiedzanie Elbląga, wejście na wieżę kościoła św. Mikołaja, rejs statkiem, Park Rozrywki „Nowa Holandia”). Ponadto każdy uczestnik mógł wziąć udział w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy zakończonym otrzymaniem zaświadczenia.

18 maja odbyło się zakończenie konkursu, na które przybyło wielu gości, m.in. zastępca Komendanta Głównego OHP Renata Wicha, Wojewódzki Komendant OHP Dariusz Rudnik wraz ze swoim zastępcą Pawłem Kowszyńskim, dyrektor Biura WK Marlena Stankiewicz – przewodnicząca komisji w zawodzie stolarza, radca prawny WK Janusz Nikołajuk – przewodniczący komisji w zawodzie murarza, jak również wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Sławomir Sadowski, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Marek Nowacki, Burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy Andrzej Słowik, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Teresa Brewka, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Maria Kizyk i dyrektor Zespołu Szkół Katarzyna Panimasz.

Zastępca Komendanta Głównego Renata Wicha (na zdjęciu u góry, pośrodku) pogratulowała uczestnikom posiadanej wiedzy i umiejętności w zakresie stolarstwa i murarstwa, a kadrze instruktorskiej podziękowała za kompetentne przygotowanie młodzieży do zmagań konkursowych. Laureatów konkursu przedstawił Komendant Paweł Kowszyński. W zawodzie stolarza pierwsze miejsce przyznano reprezentantom Wielkopolskiej WK, drugie – uczestnikom Świętokrzyskiej WK, a trzecie – zespołowi Warmińsko-Mazurskiej WK. Wśród murarzy-tynkarzy pierwsze miejsce zdobyli zawodnicy ze Śląskiej WK, drugie – reprezentacja Kujawsko-Pomorskiej WK, a trzecie – Opolskiej. Zwycięzcy otrzymali z rąk zastępcy Komendanta Głównego OHP i wicewojewody Warmińsko-Mazurskiego puchary, dyplomy i nagrody, a wszyscy uczestnicy konkursu – pamiątkowe dyplomy i upominki.

Patronat nad przedsięwzięciem objął Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki. Patronat medialny zaś Oddział Telewizji Polskiej S.A. w Olsztynie oraz Gazeta Olsztyńska.

Konkurs jest jednym z działań OHP mających na celu upowszechnianie nauki zawodu i kształcenia dobrych fachowców. Jego głównym celem jest również stworzenie uczestnikom OHP kończącym w roku 2017 cykl kształcenia w zawodach stolarza i murarza-tynkarza, możliwości sprawdzenia poziomu przygotowania do zewnętrznych egzaminów kwalifikacyjnych.