Szkolenie z przedsiębiorczości


16 listopada 2021

Prowadzenie własnej firmy niesie ze sobą niesamowicie wiele satysfakcji, korzyści i możliwości. To my decydujemy, w którym kierunku chcemy iść i z jaką intensywnością. Aby jednak podjąć to wyzwanie, warto podnieść swoje kompetencje przedsiębiorcze oraz uzupełnić wiedzę na temat źródeł pozyskiwania funduszy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Te i inne zagadnienia dotyczące budowania własnego przedsiębiorstwa poruszane były przez młodzież z ostródzkiego Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w ramach szkolenia „ABC prowadzenia działalności gospodarczej”.

Podczas szkolenia młodzież poznała tajniki markietingu, dowiedziała się, że znany i rozpoznawalny brand generuje ogromne zyski. Ułatwia bowiem prowadzenie kampanii reklamowych oraz często jest gwarancją sukcesu czy zwiększenia obrotów. Branding, czyli świadome budowanie marki, jest trudną dziedziną, a w dobie tak ogromnej konkurencji, niepewnego rynku – wymaga znajomości zmieniających się potrzeb konsumentów. Budowanie marki nie kończy się jednak na działaniach promocyjnych mających na celu jej uwidocznienie w postaci loga czy znaku firmowego producenta. W rzeczywistości są to działania o wiele szersze, oddziałujące na skojarzenia i emocje klientów, tak by zaczęli identyfikować się z danym produktem. Niestety bycie szefem dla samego siebie wiąże się też z odpowiedzialnością finansową, ryzykiem. Przedsiębiorca, który planuje rozpoczęcie, bądź rozwinięcie działalności gospodarczej, powinien stale kontrolować zarówno sytuację panującą na rynku pracy, jak i zasoby własnego przedsiębiorstwa (m.in. kapitał, nowe technologie, przedsiębiorczość).

Zdobyta w trakcie spotkań wiedza i umiejętności ułatwią młodym ludziom pewne wkroczenie na rynek pracy, wzmocnią ich samoocenę, a także pozwolą szerzej spojrzeć na rynek pracy, nie tylko z perspektywy potencjalnego pracownika. Zajęcia prowadzone były przez Iwonę Klonowską – nauczycielkę przedsiębiorczości w Zespole Szkół Zawodowych im. St. Staszica i Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Sylwię Brosze – doradcę zawodowego w Młodzieżowym Centrum Kariery OHP w Ostródzie.